Иловица (Липец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иловица is located in Македонија
Иловица
Местоположба на Иловица во Македонија
Местоположба 41°50′30″N 22°33′8″E / 41.84167° СГШ; 22.55222° ИГД / 41.84167; 22.55222Координати: 41°50′30″N 22°33′8″E / 41.84167° СГШ; 22.55222° ИГД / 41.84167; 22.55222
Основни податоци
Место Липец
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Иловицаархеолошко наоѓалиште во виничкото село Липец, Општина Виница. Наоѓалиштето претставува населба од римското време. Западно од селото, при обработувањето на земјата жителите откриле темели од повеќе објекти. Денес, на површината се гледаат фрагменти од керамички садови, а од градежен материјал, покривни ќерамиди, кршен камен и варов малтер.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 99. ISBN 9989-649-28-6.