Белтечке Маало (Драгобраште)

Координати: 41°53′55″N 22°36′16″E / 41.89861° СГШ; 22.60444° ИГД / 41.89861; 22.60444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Белтечке Маало


Местоположба 41°53′55″N 22°36′16″E / 41.89861° СГШ; 22.60444° ИГД / 41.89861; 22.60444
Основни податоци
Место Драгобраште
Општина Виница
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Белтечке Маалоархеолошко наоѓалиште во виничкото село Драгобраште - населба од доцноантичко време.

На десниот брег од реката Селишка во нивата на еден жител се среќаваат фрагменти од ќерамички садови, покривни ќерамиди и друг градежен материјал. Видливи се и траги од темели и sидови, градени од кал[1], [2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 97, ISBN 9789989101069
  2. Виница