Манастир (Драгобраште)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°53′55″N 22°36′16″E / 41.89861° СГШ; 22.60444° ИГД / 41.89861; 22.60444Координати: 41°53′55″N 22°36′16″E / 41.89861° СГШ; 22.60444° ИГД / 41.89861; 22.60444
Основни податоци
Место Драгобраште
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастирархеолошко наоѓалиште во виничкото село Драгобраште. Претставува средновековна црква и некропола. Во маалото Блатешко, при рамнење на теренот за изградба на црква мештаните откриле темели од мала еднокорабна црква, а наоколу гробови. Денес во ново изградена црква се наоѓа мал жртвеник - ара од камен, кој бил донесен од наоѓалиштето Драгобрашко Градиште.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 97, ISBN 9789989101069