Колник (Пекљани)

Координати: 41°52′32″N 22°37′18″E / 41.87556° СГШ; 22.62167° ИГД / 41.87556; 22.62167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Колник

Карта

Местоположба 41°52′32″N 22°37′18″E / 41.87556° СГШ; 22.62167° ИГД / 41.87556; 22.62167
Основни податоци
Место Пекљани
Општина Виница
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Колникархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Пекљани. Претставува некропола од доцната антика средниот век.

На источниот крај на ридот Колник, кој се наоѓа на 200 м јужно од селото, се гледаат гробни конструкции од неправилно редени камења. Поради ерозивноста на теренот некрополата е подложна на уништување, а мештаните прекопале повеќе гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 100. ISBN 9989-649-28-6.