Амбарица (Јакимово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амбарица is located in Македонија
Амбарица
Местоположба на Амбарица во Македонија
Местоположба 41°54′5″N 22°30′59″E / 41.90139° СГШ; 22.51639° ИГД / 41.90139; 22.51639Координати: 41°54′5″N 22°30′59″E / 41.90139° СГШ; 22.51639° ИГД / 41.90139; 22.51639
Основни податоци
Место Јакимово
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Амбарицаархеолошко наоѓалиште во виничкото село Јакимово. Претставува населба од римското време. Во нивите на северниот крај на селото, на простор од околу 100 × 60 м се среќаваат делови од керамички садови и градежен материјал (камен, покривни ќерамиди и друго.).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 97. ISBN 9989649286.