Русалски Гробишта (Калиманци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Русалски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Русалски Гробишта is located in Македонија
Русалски Гробишта
Местоположба на Русалски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°56′24″N 22°34′45.4″E / 41.94000° СГШ; 22.579278° ИГД / 41.94000; 22.579278Координати: 41°56′24″N 22°34′45.4″E / 41.94000° СГШ; 22.579278° ИГД / 41.94000; 22.579278
Основни податоци
Место Калиманци
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Русалски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во селото Калиманци, сместено на околу 500 м јужно од училиштето, во правец кон Јуручко Маало. Наоѓалиштето претставува некропола и тумул од железно време. На терасесто тло се забележуваат конструкции од дваесетина гроба распоредени во круг којшто образува основа од тумул со пречник од околу 5 м и височина од 0,8 м. Гробовите биле градени од камени плочи и се поставени во правците исток-запад и северозапад-југоисток.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.