Ќерамидница (Јакимово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќерамидница
археолошко наоѓалиште
Ќерамидница is located in Македонија
Ќерамидница
Местоположба на Ќерамидница во Македонија
Местоположба 41°54′5″N 22°30′59″E / 41.90139° СГШ; 22.51639° ИГД / 41.90139; 22.51639Координати: 41°54′5″N 22°30′59″E / 41.90139° СГШ; 22.51639° ИГД / 41.90139; 22.51639
Основни податоци
Место Јакимово
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Ќерамидницаархеолошко наоѓалиште во виничкото село Јакимово. Претставува некропола од доцноантичкото римско време. Северозападно од селото има мала долинка низ која минува селскиот пат од селото Јакимово за селото Истибања. Според информациите на еден жител, овде при градење на штала биле откопани биле откопани повеќе гробови со конструкции од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 97. ISBN 9989649286.