Црквата (Лаки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата is located in Македонија
Црквата
Местоположба на Црквата во Македонија
Местоположба 41°47′39″N 22°37′22″E / 41.79417° СГШ; 22.62278° ИГД / 41.79417; 22.62278Координати: 41°47′39″N 22°37′22″E / 41.79417° СГШ; 22.62278° ИГД / 41.79417; 22.62278
Основни податоци
Место Лаки
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Цркватаархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Лаки. Претставува црква од средниот век.

На 3-4 км западно од селото се наоѓаат остатоци од црква со димензии од 15 × 6 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 99. ISBN 9989-649-28-6.