Црквиште (Трсино)

Координати: 41°54′38″N 22°38′58″E / 41.91056° СГШ; 22.64944° ИГД / 41.91056; 22.64944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште


Местоположба 41°54′38″N 22°38′58″E / 41.91056° СГШ; 22.64944° ИГД / 41.91056; 22.64944
Основни податоци
Место Трсино
Општина Виница
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во виничкото село Трсино. Претставува средновековна црква. На 5 км источно од селото се гледаат остатоци од темели на градба која на источната страна има апсида.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 94. ISBN 9989649286.