Долови (Пекљани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долови is located in Македонија
Долови
Местоположба на Долови во Македонија
Местоположба 41°52′47″N 22°37′47″E / 41.87972° СГШ; 22.62972° ИГД / 41.87972; 22.62972Координати: 41°52′47″N 22°37′47″E / 41.87972° СГШ; 22.62972° ИГД / 41.87972; 22.62972
Основни податоци
Место Пекљани
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Доловиархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Пекљани. Претставува населба од римско време.

На 300 м северозападно од селото, од левата страна на патот се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 100. ISBN 9989-649-28-6.