Барбашки Дол (Виничка Кршла)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барбашки Дол
археолошко наоѓалиште
Барбашки Дол is located in Македонија
Барбашки Дол
Местоположба на Барбашки Дол во Македонија
Местоположба 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028Координати: 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Барбашки Долархеолошко наоѓалиште во виничкото село Виничка Кршла. Наоѓалиштето претставува некропола и тумули од железното време. Југоисточно, недалеку од селото, се наоѓаат 4 тумули со помали димензии, распоредени речиси еден до друг, од кои едниот е оштетен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 91. ISBN 9989649286.