Вршник (Виничка Кршла)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вршник is located in Македонија
Вршник
Местоположба на Вршник во Македонија
Местоположба 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028Координати: 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Вршникархеолошко наоѓалиште во виничкото село Виничка Кршла. Наоѓалиштето претставува могила од римското време. На 200 м од селскиот пат за Виничка Кршла, од левата страна, и 800 м северозападно од наоѓалиштето Градиште 2 се наоѓа могила висока 5 м и со пречник во основата од 25 м, која е делумно оштетена.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 91. ISBN 9989649286.