Сушица (Виничка Кршла)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сушица - Бавчи
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028Координати: 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Сушица или Бавчиархеолошко наоѓалиште во виничкото село Виничка Кршла. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од римското време. На просторот помеѓу наоѓалиштата Градиште 2 и Вршник, во ниви се среќаваат делови од керамички садови, питоси и градежен материјал. На источниот дел од неселбата биле пронајдени гробови градени од камени плочи. Според кажувањето на сопственикот, биле пронаоѓани и монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 92. ISBN 9989649286.