Бедеш (Градец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бедеш
археолошко наоѓалиште
Бедеш is located in Македонија
Бедеш
Местоположба на Бедеш во Македонија
Местоположба 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° N; 22.51611° E / 41.83667; 22.51611Координати: 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° N; 22.51611° E / 41.83667; 22.51611
Основни податоци
Место Градец
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Бедеш — средновековна населба, сместена на 1 километар западно од селото Градец, на зарамнето плато, каде што се гледаат остатоци од темели на повеќе објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069