Селски Гробишта (Црн Камен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селски Гробишта
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°55′26″N 22°32′09″E / 41.92389° СГШ; 22.53583° ИГД / 41.92389; 22.53583Координати: 41°55′26″N 22°32′09″E / 41.92389° СГШ; 22.53583° ИГД / 41.92389; 22.53583
Основни податоци
Место Црн Камен
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Селски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во виничкото село Црн Камен. Наоѓалиштето претставува средновековна црква. Од десната страна на патот Кочани-Делчево, во селските гробишта се пронајдени остатоци - темели од црква со димензии од 10 × 5 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 94. ISBN 9989649286.