Манастирски Дол (Трсино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастирски Дол
археолошко наоѓалиште
Манастирски Дол is located in Македонија
Манастирски Дол
Местоположба на Манастирски Дол во Македонија
Местоположба 41°54′38″N 22°38′58″E / 41.91056° СГШ; 22.64944° ИГД / 41.91056; 22.64944Координати: 41°54′38″N 22°38′58″E / 41.91056° СГШ; 22.64944° ИГД / 41.91056; 22.64944
Основни податоци
Место Трсино
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Манастирски Долархеолошко наоѓалиште во виничкото село Трсино. Наоѓалиштето претставува доцноантичка населба. На 2 км источно од селото се среќаваат делови од керамички садови, камен, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 94. ISBN 9989649286.