Селиште (Драгобраште)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Селеште — археолошко наоѓалиште во виничкото село Драгобраште. Претставува населба и некропола од доцноантичко време. На околу 500 м јужно од Чукалариско Маало, помеѓу Трсинска и Селишка Река, на една ниска падина се пронајдени објекти од керамички садови и градежен материјал[1]. Во непосредна близина на наоѓалиштето, жителите откопале повеќе гробови со камена кострукција. (Ц.К., З.Б)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.