Калајџиево (Блатец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калајџиево


Местоположба 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° СГШ; 22.51611° ИГД / 41.83667; 22.51611Координати: 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° СГШ; 22.51611° ИГД / 41.83667; 22.51611
Основни податоци
Место Блатец
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Калајџиево археолошко наоѓалиште во близина на виничкото село Блатец - населба и могила од римско време[1].

Се наоѓа на 5 км југоисточно од селото, на левиот брег на Блатечка Река, на простор од 4 хектара. На површината се среќаваат фрагменти од ќерамички садови, а според исказите на А. Чекани од Блатец, биле најдени метални делови од запрежна кола.

Могилата е оштетена така што не можат да се одредат димензиите.[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Блатец“. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 2020-08-14.
  2. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 97, ISBN 9789989101069