Блатечка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блатечка Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворВлаина
УстиеЖелевица

Блатечка река се формира под билото на планината Влаина во областа Пијанец. Се влева во реката Желевица и е долга 9,7 километри.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 10. ISBN 978-9989-2117-6-8.