Желевица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Желевица
Желевица во Нов Истевник.jpg
Реката во близина на селото Нов Истевник
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Pehčevo Municipality.svg Пехчево
Coat of arms of Berovo Municipality.svg Берово
Coat of arms of Delčevo Municipality.svg Делчево
СелаНов Истевник, Тработивиште
Слив
Главен изворВлаина
УстиеБрегалница
Вис. разлика943 м
ТечениеБрегалницаВардарЕгејско Море
Сливна повр.116,3 км²
Физички особености
Должина22 км

Желевица — река во Македонија, сместена на планината Влаина.[1]

Реката е долга 20 километри. Вода има преку целата година и реката не пресушува.[1]

Нејзиното сливно подрачје изнесува 116,3 км². По нејзината долина се движи патот Берово-Пехчево.[1]

Извор[уреди | уреди извор]

Извира од подножјето на врвот Кадиица на надморска височина од 1.822 метри на планината Влаина.[1]

Устие[уреди | уреди извор]

Се влива во реката Брегалница, кај селото Тработивиште, при влезот во Делчевското Поле.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]