Виница (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виница is located in Македонија
Виница
Местоположба на Виница во Македонија
Местоположба 22°30′33″N 41°52′58″E / 22.50917° СГШ; 41.88278° ИГД / 22.50917; 41.88278Координати: 22°30′33″N 41°52′58″E / 22.50917° СГШ; 41.88278° ИГД / 22.50917; 41.88278
Основни податоци
Место Виница
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Виница во Виницаархеолошко наоѓалиште, остаток од средновековна населба во градот Виница. Во дворот на улицата „Наум Наумовски-Борче“, при копање на темели за куќа е откриена фурна за печење на керамички садови и фрагментиран мермерен столб.

Поврзано[уреди | уреди извор]