Остовец (Калиманци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остовец is located in Македонија
Остовец
Местоположба на Остовец во Македонија
Местоположба 41°57′54″N 22°36′59″E / 41.96500° СГШ; 22.61639° ИГД / 41.96500; 22.61639Координати: 41°57′54″N 22°36′59″E / 41.96500° СГШ; 22.61639° ИГД / 41.96500; 22.61639
Основни податоци
Место Калиманци
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Остовецархеолошко наоѓалиште во близина на селото Калиманци, на левата страна од стариот пат Кочани-Делчево. Наоѓалиштето претставува средновековна црква. На зарамнето тло, пошумено со багремови дрвја, се среќаваат остатоци од ѕидови на црква со мали големини.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.