Студен Кладенец (Пекљани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Студен Кладенец
археолошко наоѓалиште
Студен Кладенец is located in Македонија
Студен Кладенец
Местоположба на Студен Кладенец во Македонија
Местоположба 41°52′23″N 22°37′20″E / 41.87306° СГШ; 22.62222° ИГД / 41.87306; 22.62222Координати: 41°52′23″N 22°37′20″E / 41.87306° СГШ; 22.62222° ИГД / 41.87306; 22.62222
Основни податоци
Место Пекљани
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Студен Кладенецархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Пекљани. Претставува могили римско време.

Југозападно од селото, во подножјето на ридот Колник се наоѓаат две могили со приближно исти димензии: 18 м пречник во основата и 3 м височина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 100. ISBN 9989-649-28-6.