Пазариште (Виница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пазариште
археолошко наоѓалиште
Пазариште is located in Македонија
Пазариште
Местоположба на Пазариште во Македонија
Местоположба 22°30′33″N 41°52′58″E / 22.50917° N; 41.88278° E / 22.50917; 41.88278Координати: 22°30′33″N 41°52′58″E / 22.50917° N; 41.88278° E / 22.50917; 41.88278
Основни податоци
Име Пазариште
Место Виница
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“

Археолошкото наоѓалиште Виница - Пазариште - Виница е населба од римското време. На платото каде што е сместен современиот пазар, М. и Д. Гарашанин, при рекогносцирањето во 1957 г., констатирале голема концентрација на фрагменти од керамички садови. Откриени се неколку керамички садови целосно зачувани.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]