Пазариште (Виница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

{{Инфокутија Археолошко наоѓалиште во Македонија |име = Пазариште

|  lat_dir=E | lat_deg=41 | lat_min=52 | lat_sec=58 
|  lon_dir=N | lon_deg=22 | lon_min=30  | lon_sec=33
|  position = left

|место=Виница |општина=Виница |тип=населба |период=римско време }Пазариштеархеолошко наоѓалиште во градот Виница. Претставува населба од римското време. На висорамнинката каде што е сместен современиот пазар, М. и Д. Гарашанин, при рекогносцирањето во 1957 г., констатирале голема концентрација на фрагменти од керамички садови. Откриени се неколку керамички садови целосно зачувани.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]