Градец (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градец is located in Македонија
Градец
Местоположба на Градец во Македонија
Местоположба 41°50′55″N 22°30′37″E / 41.84861° СГШ; 22.51028° ИГД / 41.84861; 22.51028Координати: 41°50′55″N 22°30′37″E / 41.84861° СГШ; 22.51028° ИГД / 41.84861; 22.51028
Основни податоци
Место Градец
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети


Период среден век
Портал „Археологија“

Градецархеолошко наоѓалиште во виничкото село Градец. Наоѓалиштето претставува депо на монети од средниот век. Во 1966 година, при копање на темели за изградба на куќа се пронајдени 721 византиска монета од XII век. Депото го сочинуваат 60 електруми-монети од злато и сребро, и 651 монета од бакар. Монетите биле подоцна откупени од страна на Музејот на Македонија, со исклучок на 47 електруми. Во поглед на временската припадност, еден електрум е од византискиот цар Мануил I Комнин, седум се од Андроник I Комнин и девет се од Исак II Ангел. Временската припадност на бакарните монети не е одредена, но веројатно е дека и тие потекнуваат од времето на споменатите владетели.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.