Прејди на содржината

Вршник (Драгобраште)

Координати: 41°53′55″N 22°36′16″E / 41.89861° СГШ; 22.60444° ИГД / 41.89861; 22.60444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вршник


Местоположба 41°53′55″N 22°36′16″E / 41.89861° СГШ; 22.60444° ИГД / 41.89861; 22.60444
Основни податоци
Место Драгобраште
Општина Виница
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Вршникархеолошко наоѓалиште во виничкото село Драгобраште - населба од доцноантичко време[1].

На десниот брег на Пекљанска Река, десно од патот за Драгобраште и Пекљани на малата височинка се среќаваат фрагменти од ќерамички садови и покривни ќерамиди како и друг градежен материјал[2]. .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. населба од доцноантичко време
  2. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 97, ISBN 9789989101069