Анџиски Валови (Лаки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анџиски Валови
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 41°47′20″N 22°41′57″E / 41.78889° СГШ; 22.69917° ИГД / 41.78889; 22.69917Координати: 41°47′20″N 22°41′57″E / 41.78889° СГШ; 22.69917° ИГД / 41.78889; 22.69917
Основни податоци
Место Лаки
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Анџиски Валовиархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Лаки. Претставува населба од средниот век.

На 6 км источно од селото, во месноста Обозна (Обездна), на површина од 60 × 40 м се среќаваат фрагменти од тули. Според податоците од Ј. Наков, на ова наоѓалиште бил ваден и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 98. ISBN 9989-649-28-6.