Студењак (Калиманци)

Координати: 41°56′37″N 22°35′07″E / 41.94361° СГШ; 22.58528° ИГД / 41.94361; 22.58528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Студењак


Местоположба 41°56′37″N 22°35′07″E / 41.94361° СГШ; 22.58528° ИГД / 41.94361; 22.58528
Основни податоци
Место Калиманци
Општина Виница
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Студењакархеолошко наоѓалиште во селото Калиманци. Претставува населба од доцноантичко време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.