Могила (Лаки)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°48′19″N 22°38′56″E / 41.80528° СГШ; 22.64889° ИГД / 41.80528; 22.64889Координати: 41°48′19″N 22°38′56″E / 41.80528° СГШ; 22.64889° ИГД / 41.80528; 22.64889
Основни податоци
Место Лаки
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Могилаархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Лаки. Претставува тумул од железното време.

Се наоѓа на 2 км северозападно од селото, на левиот брег на реката Осојница. Тумулот во основата има пречник од 8 м и височина од 2 м. На јужната страна има оштетувања.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 99. ISBN 9989-649-28-6.