Градиште (Лаки)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°47′14″N 22°38′22″E / 41.78722° СГШ; 22.63944° ИГД / 41.78722; 22.63944Координати: 41°47′14″N 22°38′22″E / 41.78722° СГШ; 22.63944° ИГД / 41.78722; 22.63944
Основни податоци
Место Лаки
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Лаки. Претставува градиште од доцната антика.

На околу 5 км југозападно од селото, на простор од 50 × 50 м се забележуваат остатоци од помали градби, а по површината градежен материјал и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 98. ISBN 9989-649-28-6.