Кале (Блатец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калe
археолошко наоѓалиште
Калe is located in Македонија
Калe
Местоположба на Калe во Македонија
Местоположба 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° N; 22.51611° E / 41.83667; 22.51611Координати: 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° N; 22.51611° E / 41.83667; 22.51611
Основни податоци
Место Блатец
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период римско време
Портал „Археологија“

Калe археолошко наоѓалиште во близина на виничкото село Блатец - градиште од римско време[1].

Лежи источно од селото, на висок рид со надморска височина од 1.037 м. Издигнато над Блатечка Река.

На зарамнетото плато, кое има димензии од 80 × 50 м., се наоѓаат остатоци од бедем граден од камен и варов малтер[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Блатец
  2. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 97, ISBN 9789989101069