Стара Кула (Лаки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара Кула is located in Македонија
Стара Кула
Местоположба на Стара Кула во Македонија
Местоположба 41°48′30″N 22°41′53″E / 41.80833° СГШ; 22.69806° ИГД / 41.80833; 22.69806Координати: 41°48′30″N 22°41′53″E / 41.80833° СГШ; 22.69806° ИГД / 41.80833; 22.69806
Основни податоци
Место Лаки
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (кастел).svg кастел


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Стара Кулаархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Лаки. Претставува мал кастел од доцната антика.[1]

Се наоѓа околу 2,5 км североисточно од селото по воздушна линија, на самата атарска граница со с. Митрашинци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 99. ISBN 9989-649-28-6.