Свети Спас (Липец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Спас is located in Македонија
Свети Спас
Местоположба на Свети Спас во Македонија
Местоположба 41°50′30″N 22°33′8″E / 41.84167° СГШ; 22.55222° ИГД / 41.84167; 22.55222Координати: 41°50′30″N 22°33′8″E / 41.84167° СГШ; 22.55222° ИГД / 41.84167; 22.55222
Основни податоци
Место Липец
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Свети Спасархеолошко наоѓалиште во виничкото село Липец, Општина Виница. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од римското време. Во непосредна близина на црквата Св. Спас, која е на 300 м јужно од селото, се забележуваат остатоци од кршен камен и кал и покривни ќерамиди. Постојат индиции и за постоење на некропола.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 99. ISBN 9989-649-28-6.