Почивало (Трсино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Селски Гробишта is located in Македонија
Селски Гробишта
Местоположба на Селски Гробишта во Македонија
Местоположба Координати: Недостасува географска ширина
Координати: Координати: Недостасува географска ширина
{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина
Основни податоци
Место Трсино
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Почивалоархеолошко наоѓалиште во виничкото село Трсино. Наоѓалиштето претставува доцноантичка и средновековна некропола. На 50 м источно од основното училиште, на површина од 50 × 50 м се октриени повеќе гробови градени од камени плочи. Според исказите на еден жител, гробни прилози не биле најдени.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 94. ISBN 9989649286.