Почивало (Трсино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селски Гробишта


Местоположба Координати: Недостасува географска ширина
Координати: Координати: Недостасува географска ширина
{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина
Основни податоци
Место Трсино
Општина Виница
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Почивалоархеолошко наоѓалиште во виничкото село Трсино. Претставува доцноантичка и средновековна некропола. На 50 м источно од основното училиште, на површина од 50 × 50 м се октриени повеќе гробови градени од камени плочи. Според исказите на еден жител, гробни прилози не биле најдени.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 94. ISBN 9989649286.