Виничко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поимот Виничко се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот Виница, т.е. локација која географски гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во општина Виница, според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Виничко, но некогаш и не.

Види исто така[уреди | уреди извор]