Раклеви Бавчи (Истибања)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Раклеви Бавчи
археолошко наоѓалиште
Раклеви Бавчи is located in Македонија
Раклеви Бавчи
Местоположба на Раклеви Бавчи во Македонија
Местоположба 41°55′20″N 22°30′40″E / 41.92222° СГШ; 22.51111° ИГД / 41.92222; 22.51111Координати: 41°55′20″N 22°30′40″E / 41.92222° СГШ; 22.51111° ИГД / 41.92222; 22.51111
Основни податоци
Место Истибања
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Раклеви Бавчинаселба од римско време во атарот на селото Истибања, Македонија. На високиот рид што се наоѓа на 400 метри североисточно од селото се гледаат темели од повеќе објекти, а по површината се среќаваат големи количества од градежен материјал: камен, покривни ќерамиди, подно тули и друго.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069