Царевец (Калиманци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Царевец is located in Македонија
Царевец
Местоположба на Царевец во Македонија
Местоположба 41°57′40″N 22°35′31″E / 41.96111° СГШ; 22.59194° ИГД / 41.96111; 22.59194Координати: 41°57′40″N 22°35′31″E / 41.96111° СГШ; 22.59194° ИГД / 41.96111; 22.59194
Основни податоци
Место Калиманци
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Царевецархеолошко наоѓалиште во близина на селото Калиманци. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од римско време. Во месностите Кунец, Поревица и Вртен Даб, сместени во Калиманското Поле, се среќаваат остатоци од градби, а по површината се наоѓаат и фрагменти од сивобојни керамички садови. Северозападно од месноста Кунец, на височинката Горица е пронајдена некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.