Прејди на содржината

Црквиште (Лаки)

Координати: 41°47′55″N 22°39′26″E / 41.79861° СГШ; 22.65722° ИГД / 41.79861; 22.65722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште

Карта

Местоположба 41°47′55″N 22°39′26″E / 41.79861° СГШ; 22.65722° ИГД / 41.79861; 22.65722
Основни податоци
Место Лаки
Општина Виница
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Лаки. Претставува црква од средниот век.

На 2,5 км северозападно од селото, на левиот брег на реката Осојница се гледаат остатоци од објект со димензии од 20 × 10 м, од кои јасно се издвојува апсидалниот простор. Околу црквата има големо количество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 99. ISBN 9989-649-28-6.