Рачи Брдо (Блатец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рачи Брдо is located in Македонија
Рачи Брдо
Местоположба на Рачи Брдо во Македонија
Местоположба 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° СГШ; 22.51611° ИГД / 41.83667; 22.51611Координати: 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° СГШ; 22.51611° ИГД / 41.83667; 22.51611
Основни податоци
Место Блатец
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Рачи Брдо археолошко наоѓалиште во близина на виничкото село Блатец - могила од римско време[1].

Се наоѓа на 3 км. од селото, на десната страна од патот Блатец - Виница .

Висока е 2 м, а во основата има пречник од 15 м.[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Блатец“. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 2020-08-14.
  2. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 97, ISBN 9789989101069