Грамади (Блатец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамади
археолошко наоѓалиште
Грамади is located in Македонија
Грамади
Местоположба на Грамади во Македонија
Местоположба 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° N; 22.51611° E / 41.83667; 22.51611Координати: 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° N; 22.51611° E / 41.83667; 22.51611
Основни податоци
Место Блатец
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Грамади археолошко наоѓалиште во виничкото село Блатец - населба со некропола од римско време[1].

На 1 км североисточно од селото, во подножјето на наоѓалиштето Кале, на површина од 2 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и од покривни ќерамиди, како и градежен материјал.

Западно од Кале се гледаат камени конструкции од гробови со насоченост исток-запад[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Блатец
  2. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 97, ISBN 9789989101069