Манастирот (Лаки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастирот is located in Македонија
Манастирот
Местоположба на Манастирот во Македонија
Местоположба 41°50′32″N 22°38′15″E / 41.84222° СГШ; 22.63750° ИГД / 41.84222; 22.63750Координати: 41°50′32″N 22°38′15″E / 41.84222° СГШ; 22.63750° ИГД / 41.84222; 22.63750
Основни податоци
Место Лаки
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастиротархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Лаки. Претставува црква од средниот век.

Во месноста Боровец, што се наоѓа на тромеѓата меѓу атарите на селата Лаки, Блатец и Пекљани, според кажувањето на Стојан Манасиев, постојат темели од објект со апсида на источната страна, со димензии од 20 × 10 м. На површината се забележуваат и темели од други помали објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 99. ISBN 9989-649-28-6.