Драгобрашко Градиште (Драгобраште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драгобрашко Градиште
археолошко наоѓалиште
Драгобрашко Градиште is located in Македонија
Драгобрашко Градиште
Местоположба на Драгобрашко Градиште во Македонија
Местоположба 41°53′55″N 22°36′16″E / 41.89861° СГШ; 22.60444° ИГД / 41.89861; 22.60444Координати: 41°53′55″N 22°36′16″E / 41.89861° СГШ; 22.60444° ИГД / 41.89861; 22.60444
Основни податоци
Место Драгобраште
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период римско време
Портал „Археологија“

Драгобрашко Градиштеархеолошко наоѓалиште во близина на виничкото село Драгобраште - градиште од римското време.

Јужно од селото на левиот брег од Селешка Река на површина од 150 × 100 м видливи се остатоци од повеќе објекти како и фрагменти од ќерамика која се среќава низ целата површина на наоѓалиштето.[1],[2]. .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 97, ISBN 9789989101069
  2. Виница