Мојмија (Блатец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мојмија is located in Македонија
Мојмија
Местоположба на Мојмија во Македонија
Местоположба 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° СГШ; 22.51611° ИГД / 41.83667; 22.51611Координати: 41°50′12″N 22°30′58″E / 41.83667° СГШ; 22.51611° ИГД / 41.83667; 22.51611
Основни податоци
Место Блатец
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период железно време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мојмија археолошко наоѓалиште во близина на виничкото село Блатец - тумул и населба од железно време и од доцноантичко време[1].

Се наоѓа на 4 км. северно од селото, на мала височинка што се издига над патот Виница -Берово. На површина со димензии од 60 × 40 м. Се наоѓаат остатоци од темели на повеќе објекти ѕидани од кршен камен и варов малтер.

Тумулот е развлечен во основата, со пречник од околу 5 м. И височина од 1 м.[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Блатец“. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 2020-08-14.
  2. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 97, ISBN 9789989101069