Русалски Гробишта (Виничка Кршла)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Русалски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Русалски Гробишта is located in Македонија
Русалски Гробишта
Местоположба на Русалски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028Координати: 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Русалски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во виничкото село Виничка Кршла. Наоѓалиштето претставува некропола од железното време. На левата страна од стариот пат Кочани-Делчево, над Калиманско Поле се гледаат гробови со конструкција од големи камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 92. ISBN 9989649286.