Превалец (Истибања)

Координати: 41°55′20″N 22°30′40″E / 41.92222° СГШ; 22.51111° ИГД / 41.92222; 22.51111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Превалец


Местоположба 41°55′20″N 22°30′40″E / 41.92222° СГШ; 22.51111° ИГД / 41.92222; 22.51111
Основни податоци
Место Истибања
Општина Виница
Тип

 некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Превалецнекропола од железно време во атарот на селото Истибања, Македонија. На 3 километри од селото, близу до раскрсницата Виница-Делчево-Кочани се наоѓаат два помали тумула. Едниот е целосно уништен со копањето на војнички ровови, а другиот е делумно оштетен.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069