Саботините Гробишта (Пекљани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саботините Гробишта
археолошко наоѓалиште
Саботините Гробишта is located in Македонија
Саботините Гробишта
Местоположба на Саботините Гробишта во Македонија
Местоположба 41°53′03″N 22°37′40″E / 41.88417° СГШ; 22.62778° ИГД / 41.88417; 22.62778Координати: 41°53′03″N 22°37′40″E / 41.88417° СГШ; 22.62778° ИГД / 41.88417; 22.62778
Основни податоци
Место Пекљани
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Саботините Гробиштаархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Пекљани. Претставува населба и рударска јама од доцната антика.

На 1 км северно од селото, во нивата на Геро Христов, при обработувањето на земјата е откриена рударска јама вкопана 2,5 м под површината, со окно високо 1,5 м и широко 1,40 м. На површината на нивата има многу фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 100. ISBN 9989-649-28-6.