Црквенец (Липец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквенец


Местоположба 41°50′30″N 22°33′8″E / 41.84167° СГШ; 22.55222° ИГД / 41.84167; 22.55222Координати: 41°50′30″N 22°33′8″E / 41.84167° СГШ; 22.55222° ИГД / 41.84167; 22.55222
Основни податоци
Место Липец
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Црквенецархеолошко наоѓалиште во виничкото село Липец, Општина Виница. Наоѓалиштето претставува населба и могила од римското време. Од левата и десната страна на долот Црквенец се среќаваат многу фрагменти од керамички садови, а се гледаат и темели од неколку објекти. Според кажувањето на А. Петров, биле пронајдени голем број монети кои не се зачувани. На северниот крај на наоѓалиштето се наоѓа помала могила со пречник во основата од 8 м и височина од 1,5 м.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 99. ISBN 9989-649-28-6.