Сушица (Пекљани)

Координати: 41°52′19″N 22°36′42″E / 41.87194° СГШ; 22.61167° ИГД / 41.87194; 22.61167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сушица

Карта

Местоположба 41°52′19″N 22°36′42″E / 41.87194° СГШ; 22.61167° ИГД / 41.87194; 22.61167
Основни податоци
Место Пекљани
Општина Виница
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сушица или Дуборовоархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Пекљани. Претставува населба римско време.

Југозападно од селото, во подножјето на ридот Колник, во нивите и бавчите на Т. Трајчев и С. Костадинов се среќава голем број фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 100. ISBN 9989-649-28-6.