Самовилец (Грљани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Самовилец is located in Македонија
Самовилец
Местоположба на Самовилец во Македонија
Местоположба 41°57′05″N 22°37′56″E / 41.95139° СГШ; 22.63222° ИГД / 41.95139; 22.63222Координати: 41°57′05″N 22°37′56″E / 41.95139° СГШ; 22.63222° ИГД / 41.95139; 22.63222
Основни податоци
Место Грљани
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Самовилецархеолошко наоѓалиште во виничкото село Грљани. Претставува градиште од доцноантичко време.

Околу 400 м југоисточно од маалото Маниловци, на висок рид со надморска височина од 930 м кој доминира над калиманската висорамнина, на зарамнетото плато се гледаат темели од ѕидови градени од камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 96. ISBN 9989-649-28-6.