Свети Јован Опсеча (Лески)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Јован Опсеча
археолошко наоѓалиште

Местоположба 41°52′01″N 22°28′48″E / 41.86694° СГШ; 22.48000° ИГД / 41.86694; 22.48000Координати: 41°52′01″N 22°28′48″E / 41.86694° СГШ; 22.48000° ИГД / 41.86694; 22.48000
Основни податоци
Место Лески
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Свети Јован Опсечаархеолошко наоѓалиште кај виничкото село Лески. Претставува црква од средниот век.

Во современите селски гробишта жителите откриле остатоци на темели од сакрален објект, од кој повеќе сполии се вградени во новата црква „Св. Јован Крстител“ од 1848 г. Се гледаат надвратници и довратници, а во горниот дел на јужната фасада има плоча со кирилски натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 99. ISBN 9989-649-28-6.